Избор или изпитание е вашата
връзка?
Консултиране за двойки
Семейството осигурява разбиране, подкрепа, спокойствие, личностно израстване, насърчаване, обич и любов. Но понякога семейството може да се окаже и място, в което възникват конфликти, напрежение, неразбирателство и трудност в комуникацията.
Причините за възникване на конфликти в едно семейство могат да бъдат различни, но те водят до проблеми в общуването и взаимоотношенията за всички негови членове.
Целта на консултирането на двойки е да се подкрепят членовете на семейството във възникналите конфликтни ситуации, да се намери решение за проблемните области и използване на наличните ресурси на всички негови членове.
Консултирането на двойки може да помогне на всички в семейството да общуват по – добре при:
- неудовлетвореност във взаимоотношенията
- липса на разбирателство във връзката
- дисхармония в съпружеските взаимоотношения
- конфликти във взаимоотношенията родители – дете
- конфликти с други членове на семейството
- семейни кризи
- при раздяла и развод
- живот след раздяла/развод
- при болест и др.
Консултирането на двойки се провежда под формата на срещи с продължителност 60 (70) минути.
Цената е 90 лв.
„Всички щастливи семейства си приличат, всяко нещастно семейство е нещастно по своему“
Лев Толстой
Консултиране за родители
Отглеждането на дете изправя родителите пред различни предизвикателства в развитието на детето. Родителите се обръщат най – често към психолог за детско – юношеско консултиране при поява на проблем, който вече е наболял, или за диагностика на детското развитие.
Трудностите, които водят родителите до срещата с психолог/психотерапевт могат да бъдат въпроси относно: отглеждането и възпитанието; развитието на децата; поведението им; кризисни ситуации в семейството – раздяла, развод, загуба и др.; емоционални проблеми; стеснителност и неувереност; тревожност, затвореност и страхове; психосоматични проблеми (болки в стомаха, глава, хранене, алергии и др.); адапация в детска градина/училище; училищни проблеми; трудности във взаимоотношенията с родителите; липса на приятели и др.
Първата консултация обикновено е само за родителите.
- Тя цели да се изясни проблема, какво е предприето до момента, кои решения са били ефективни и какво не им е помогнало; как членовете на семейството разбират наличния проблем. При юноши – първата среща може да бъде в присъствието на всички членове на семейството.
- Договаряме се за индивидуалните консултации с детето, съвместна работа с дете и родител, продължителност на срещите – обикновено е един път седмично.
- Договаряме се за конфиденциалността – споделянето зависи от детето, но тайната на конфиденциалността завършва в момента, в който се сподели за нанасяне на реална вреда на себе си и околните (предимно за юноши).
- Индивидуалната работа с психолог не отменя отговорността на родителите. Често казвам на родители, че аз съм „патерица” в пътя, който семейството изминава и в процес на екипната ни работа – ще пробължат напред без мен.
Консултирането на родители е с продължителност до 60 (70) мин.