Адаптация в детската градина. Как да подготвим детето преди тръгване?
Една от темите в консултирането на родители е адаптацията на детето в детската градина. Представям ви малка част от въпросите, които родителите ми задават:
Как да помогнем на себе си и на детето при тръгване на ясла или детска градина?
Тръгването на детска градина е събитие за цялото семейство. Детето вече е „достатъчно голямо”, за да се отдели от своите родители и да се адаптира в една различна среда. И за родителите – които трябва да се доверят на учителите и на своето дете, че то ще се справи без тяхното присъствие. Понякога тръгването на детска градина е по – трудно за родителите, от колкото за децата.
Колкото повече наближава времето за тръгването на градина – толкова повече са неизвестните пред родителите – дали детето ще се храни; дали ще спи там; ще си намери ли приятели; ще хареса ли учителката, как ще се справя без мен и т.н
За да помогнем на себе си и на детето за тръгването на детска градина е добре да се говори често за предстоящата промяна.
„Да се подготви детето за постъпване в детска градина, означава преди всичко да се облече в думи онова, което му предстои да преживее”.
За тази цел е добре на първата родителска среща да се зададат всички въпроси, които ви притесняват:
- Режима в детската градина – хранене, игра, следобеден сън, махане на памперс, ако детето все още не е овладял контрола над тазовия резервоар;
- Кои са възрастните, които ще обгрижват децата;
- Правилата в групата;
- Как протича бучителният процес;
- Времето за игра и др.
Колкото повече информация получите – толкова повече знания ще имате, а това винаги успокоява.
Когато опознаете средата – групата и спалното помещение – ще знаете къде детето ви ще прекарва по – голямата част от деня – а това ще ви помогне да визуализирате ежедневието му.
Често тръгването на детето на детска градина връща родителите в периода когато те са посещавали детска градина. За някои той е бил обагрен с щастие, за други с тъга. Но независимо от всичко той е свързан с раздяла. Нека не забравяме, че раздялата е част от развитието на детето. Тръгването на детска градина е едно от ключовите събития в живота на детето. Ако родителите му гласуват доверие, че ще се справи – чрез думи, поведение, поглед – то ще намери необходимите умения, за да се справи. Тръгването на градина – е първият момент, в който детето установява, че може да се справи само – без майка си.
Много родители се притесняват, че детето им все още не се изразява добре и въпроса: дали ще го разбират носи тревога. Но – без значение от нивото на изразяване – децата винаги разбират смисъла на думите, които родителите (учителите) им дават.
Понякога децата не успяват да свикнат с детската градина, защото за тях няма смисъл. Думите, които биха дали смисъл за детето са очакванията, които родителят му подаде.
Думите: ”ти вече си голям и тръгваш на градина” – за детето не означават нищо!
За някои родители смисълът е в намирането на много приятели; за други – научаването на различни неща, но детето е добре да чуе това.
Често в консултация родителите задават въпроса: Колко време преди да тръгне детето на градина е необходимо родителя да започне с подготовката за предстоящата адаптация?
Отговорът е: колкото по-рано – толкова – по-добре.
Адаптацията е процес. Процес на включване на детето в друга среда. Тя започва от момента на постъпване на детето в детската градина. Родителите могат да подпомогнат този процес по различен начин:
- Може да се разхождате около детската градина, в която е прието детето. Може да го правите във времето на следобеден сън и да му посочите – че по това време децата си почиват – някои спят, други – не, но всички са в леглата, както ще бъде и то когато тръгне на градина.
- Във времето за игра – може да минете и да посочите всички игри, на които другите деца играят и сигурно ще видите, че някои деца играят сами – други са в двойка, тройка – да му се подаде, че и то може да играе само или с другите деца.
- Когато преминете вечер времето на взимане на децата – може да посочите, че по този начин и вие в края на деня ще го взимате и ще бъдете заедно.
- Може да преминавате около детската градина докато кара колело; или хапва сладолед – по този начин той ще го свързва с приятно и познато за него преживяване.
- Когато се срещнете с учителката на неговата група – проучете режима и се опитай да го пренесете и в къщи. Опитът ми сочи, че децата които са имали изграден режим вкъщи – по-бързо се адаптират към предложения режим в детската градина.
- Когато му казвате, че ще ходи на градина може да използвате – „детската градина е близо до магазина”, „…до детската площадка” и други познати за него места.
Детските книги, които биха могли да бъдат от помощ за децата на прага на детската градина са разнообразни: „Мама тръгва на детска градина”, „Франклин тръгва на училище”, „Ани отива на детска градина”, „Марти отива при детегледачката”, „Горска детска градина”. Заедно с тях препоръчвам да се четат книги за приятелството, доброто, силата, „Лошата семка”, „Доброто яйце”, „Бъди честен”, „Показвай Уважение”, „Жирафът, който не се побираше в книжката“ (история за различието)” – за да се насочи вниманието на детето към различни ценности.
В помощ на родителите също има книги за тръгването на детска градина.
Един от въпросите, които вълнува родителите преди тръгването на детска градина е: какви са типични реакции на детето до приключване на процеса на адаптиране?
Първата реакция, която се забелязва от всички това е плачът.
Плачът е начин детето да покаже своята тъга, несъгласие, че го оставят в детската градина. Но плачът е и начин да покаже своята привързаност към родителя си. Страхът от предстоящата раздяла сутрин е причина за него. А често родителите чуват от учителките, че децата спират бързо да плачат, когато влязат в групата.
Понякога децата 1-2 дни не плачат, а се разплакват на третия ден. Това означава, че вече осъзнават, че ще бъдат разделени от родителите си. И тук отново идва момента да се подава смисъла на детската градина.
За всичко трябва време и търпение.
Какви реакции в поведението на детето биха могли да бъдат сигнал за родителите, че нещо го тревожи?
Какво да направи родителя?
Когато плачът продължава дълго време – това е сигнал, че детето страда.
Болки в коремчето/промяна в съня/кошмари/промяна в поведението/трудно заспиване/регрес – напишкване – са сигнали, че детето страда. При някои деца се наблюдава поява на запъване в езиковото изразяване, гризане на нокти – всичко това е сигнал, че нещо тревожи детето и то страда.
Понякога тръгването на градина съвпада с промяна в семейството. Затова е важно родителите и учителите да бъдат партньори в процеса на адаптация.
Родителите могат да поговорят с учителите и да открият заедно какво тревожи детето.
В много редки случаи се препоръчва детето да бъде спряно от градина, но то по – скоро е при тръгване на ранна възраст.
Невъзможността на детето да се храни само / трудности в самообслужването – също могат да бъдат причина детето да не иска да посещава детска градина. Задача на родителя е да вдъхне увереност на детето, че ще се справи – може би не от първия път, но от втория: да.
Подготовката за тръгването на детска градина е процес. Именно тя ще подкрепи по-бързата адаптация при тръгване на детска градина. Когато детето спре да плаче – това е сигнал, че вече се е адаптирало в детската градина.
Ако плачът или други сигнали дълго време продължават е добре да се потърси помощ от пихолог.
В консултация получавам въпрос: Колко време средно продължава адаптацията на децата?
Няма универсален отговор на този въпрос. Някои деца свикват бързо, други по – бавно. Преди време прочетох, че каквато е възрастта на детето – толкова месеци е необходимо. Ако детето тръгва на 2 години – 2 месеца; ако тръгва на 3 години – 3 месеца.
Докато работех като психолог в детска градина – мога да кажа, че това до някъде отговаря на истината. Но има и изключения. Някои деца привикват по – бързо към режима в детската градина; други: по – бавно.
Въпросът е и родителите колко време са си дали за адаптацията на тяхното дете.
При някои родители е необходимо да премине време, за да се доверят на учителите. Това винаги оказва влияние върху привикването на детето.
Когато родителите са разтревожени – те самите имат нужда от повече време за адаптация към промените, които настъпват в семейната динамика.
„Спокойни родители – спокойни деца” – казват учителите.
Как да се подкрепи едно дете преди тръгването на детска градина?
Методите са по-скоро в посока подготовка за предстоящото тръгване и връщането към разказани вече неща.
Всички знаем за периода на развитие наречен „Защо, Защо?” – децата задават едни и същи въпроси неограничен брой пъти. Това е така, защото те имат нужда от потвърждение на чутото.
Даването на смисъл за посещението на детска градина се случва чрез много говорене и повтаряне на вече описани чрез думите предстоящи събития.
Но има още нещо, много важно, което родителите пропускат. Когато разказват на децата си за детската градина, какво ще правят децата там – те създават един фантазен свят, който не винаги отговаря на реалността. И когато това се случи – децата остават излъгани от своите родители. Винаги препоръчвам на родителите да подават и думи като: „може и да си играеш с другите, може и да не го правиш“/“всички ще са в леглото – може това да не ти допадне – но това е правило за всички“/“ще има много играчки – ще играеш с тях и другите деца, а понякога ще се редувате“…..
Когато има съпротива за ходене на детска градина първо трябва да се установи причината за това. А тя може да е всеки един момент от режима там. Затова – след установяване на причината – започва и работа по отстраняването й.
- Ако е храненето – подгответе детето, че храната е различна от тази вкъщи и то трябва да опита, за да разбере дали му харесва.
- Ако е съня – опитайте се и събота и неделя да адаптирате вкъщи това време за почивка – не е нужно да се спи, но всички лягат за почиват.
- Ако са играчките – а детето е срамежливо и не може да задържи играчката, защото някой му я взима/или детето не е общувало много с връстници – то по скоро ще наблюдава отстрани известен период, преди да се впусне в игри с другите. Ако това е причината – увеличете времето на детската площадка където детето ще има възможност да общува с връстници.
- Ако причината е тоалетната – тук е необходимо време. Някои от децата може да бъдат с памперс, други да ползват тоалетната. Подгответе детето че може да се случи някоя „авария”. Научете го да отиде да каже само на учителката – тя ще знае какво да прави така че да не е пред погледа на всички деца в групата.
За да се дадат най – подходящите методи за справяне със съпротивата – ние трябва да знаем причината за нея.
От практиката ми мога да предложа още нещо: ако раздялата с мама е трудна, нека бащата да го води. Трудната раздяла може да е в следствие преживяването на мама, докато татковците по-рязко казват „чао”. И тръгват.
Доверете се на уменията на своето дете. То има нужда от подкрепа, търпение, разбиране, да вижда увереността на мама и татко, че е достатъчно голямо, за да се справи само в първата социална група, в която попада.
Давайте му думи. Много думи за смисъла на детската градина. Както казва Франсоаз Долто „Да дадем език на децата”
За този текст са използвани книгите: Франсоаз Долто: „Всичко е език“, Мириам Сежер: „Ако бебетата можеха да говорят“ и „Малкото голямо училище“ и Цветелина Зидарова: „Адаптация в детската градина“.
Всяка една от тези книги е подходяща за родителите, изправени пред тръгването на детето им на детска градина.
Успех на всички деца и родители в предстоящаото тръгване на детска градина.
Изображение: Freepik